Головна  →  Фінансові знання  →  Опори фінансової стабільності  →  Зростання мінімалки. Черговий постріл у ногу

Зростання мінімалки. Черговий постріл у ногу

Зростання мінімалки. Черговий постріл у ногу

Нещодавно українська влада ощасливила громадян новим «покращенням», мінімальна заробітна плата зросла до 5 тисяч гривень! Здавалося б, жити стало краще, жити стало веселіше – але не спішіть радіти, навряд чи краще і веселіше буде саме вам. Зростає мінімальний розмір оплати праці (МРОП) – зростають і податки з неї. 22% єдиного соціального внеску з фонду оплати праці для зарплатні в 5 тис. грн. – це більше, ніж для 4,723 тис. грн. Ненабагато, але більше. Притому що реальна зарплатня не зміниться, вона залежить виключно від економічних факторів, які залишають бажати кращого після (під час) пандемії.

Змусити роботодавців платити більше уряд, звісно, зможе – приблизно протягом того часу, який буде необхідний, аби закрити бізнес і розпустити всіх по домах остаточно. Або, за можливості, перемістити його в іншу, більш притомну юрисдикцію – Естонія вже давно пропонує прозорі і чіткі умови і вигідне оподаткування. Або ще краще – надрукувати гривню і роздати банкам заради дешевих кредитів, які б очікував вітчизняний бізнес. На жаль, теж не спрацює – у вигоді будуть лише експортери, і то ненадовго, надто вже в економіці все пов’язано.

Але ми відволіклися. Які ще податки зростуть? Не радіють підвищенню ФОПи, для яких ЄСВ теж зросте, а для 1 і 2 груп ФОП зросте також і ставка єдиного податку. Виросте податок на нерухомість, який прив’язаний до мінімалки (1,5% від МРОПза 1 кв. м). Зростає судовий збір, державне мито, деякі штрафи. І навпаки, зменшується обсяг субсидування витрат на ЖКГ, яке так полюбляють українці.

Головне, що й держава ймовірніше, зиску з цього підвищення не побачить. Оскільки, по-перше, тінізація лише зростатиме, а по-друге, бюджет нестиме додаткові витрати на збільшення заробітних плат бюджетникам, у яких вони не дотягнуть до 5 тисяч. Та й бюджетники цих грошей не побачать, бо ціни зростуть – треба ж буде підприємцям компенсувати додаткові витрати. Найманих же працівників в приватному секторі не те щоб не очікує зростання заробітних плат – буде щастям, якщо не розпочнуться масові звільнення.

Так держава вчергове стрілила собі і всім нам у ногу. Навіщо? Можна лише здогадуватись, адже «про рейтинги ніхто не думає», як заявляє президент Зеленський. Але вчергове підтверджується теза про те, що будь-яке втручання держави у приватні справи людей несе негатив, навіть якщо задумане з найкращими побажаннями.

P.S.Цікаво, звідки взялась така кругла цифра – 5000 гривень? Чи не є вона плодом волюнтаристського рішення, «спущеного» з Банкової напередодні місцевих виборів?