Головна  →  Фінансові знання  →  Опори фінансової стабільності  →  Зміна парадигми, або в будь-якій незрозумілій ситуації варто купувати зовсім не долари

Зміна парадигми, або в будь-якій незрозумілій ситуації варто купувати зовсім не долари

Зміна парадигми, або в будь-якій незрозумілій ситуації варто купувати зовсім не долари

Нещодавня заява голови Федеральної Резервної системи США сколихнула фінансові кола світу. Йдеться про відмову ФРС від жорсткого таргетування інфляції на рівні 2% і перехід на таргетування економічного розвитку. А це означає, на думку деяких експертів, початок четвертого технологічного переходу, який прогнозували ще з початку ХХІ сторіччя – і початок перебудови фінансової системи саме під потреби цього процесу.

Трохи детальніше. Економічне зростання залежить від двох факторів і їх співвідношення: виробництва і споживання. Поточний технологічний уклад базується на фабричному виробництві. На заводах платять зарплатню, яку працівники потім витрачають на продукцію тих самих заводів. Тому раніше при настанні фінансової кризи ФРС просто друкувала додаткові гроші. Вони йшли в банки, ті видавали кредити, кредити витрачались на капіталомісткі інвестиції і на потреби населення у вигляді споживацького кредитування.

В результаті створювались нові робочі місця, зростало виробництво, працівники отримували більше зарплати і купували більше продукції, що стимулювало подальше виробництво – економіка перезавантажувалась. Але зараз споживацтво все більше переходить в мережу, капіталовкладення, відповідно, зменшуються – зменшується і собівартість продукції. Тож навіть при збереженні темпів споживання зростання економіки сповільнюватиметься. Змінилась економічна парадигма.

Саме тому ФРС буде намагатись досягти не певного рівня інфляції, а певного рівня економічного розвитку. Дуже важливою є зайнятість населення, адже що більше людей працює – то більші в них витрати і тим швидше відновлюватиметься економіка. А тому рівні інфляції вищі за 2% цілком можливі, і скоріш за все, ми побачимо їх найближчим часом. Тобто, долар США і федеральні облігації поступово втрачатимуть свою привабливість в якості інструмента накопичення, який убезпечений від інфляції. Натомість, цю роль прийматимуть дорогоцінні метали і акції стабільних компаній.