Чи часто ми замислюємось про проблему голоду? Насправді, малоймовірно – адже проривні технологічні новації останнього сторіччя відігнали цю примару за межі поля зору людей з умовних «першого і другого світів», і навіть у третьому світі кількість людей, що потерпає від голоду. Стрімко зменшується щороку. Тепер основна проблема цивілізації – навпаки, надлишок калорій та пов’язані з ним хвороби: ожиріння, діабет, серцево-судинні захворювання. Це сумна іронія, яка б дуже здивувала людину з XIXі навіть початкуXX сторіччя (згадаймо декілька голодоморів). Адже основною причиною смерті всю історію залишався саме голод, не війни і навіть не інфекційні хвороби.
Але, здається, проблема не настільки далека, як нам хотілося б. пандемія коронавірусу створила глобальну загрозу для продовольчої безпеки. Здавалося б, який карантин у полі – бери та збирай, але людство настільки глобальне та інтегроване, що розрив шляхів постачання і зупинка переробки можуть просто закинути деякі регіони на межу голоду. Конкретно поки що йдеться про ті регіони, які і так потерпали від недоїдання, передусім, це частина Африки, Афганістан і Пакистан, також частина Південної Америки. Експерти ООН вважають, що ще до кінця поточного року голод загрожуватиме 135 млн людей – не рахуючи тих, хто вже голодував.
Ця оцінка базується на результатах постійного моніторингу і оцінки впливів карантинних обмежень, закриття кордонів та розривів традиційних торговельних ланцюгів. Причому чим далі, тим більш похмура картина вимальовується – адже ще три місяці тому оцінка була на рівні 85 млн! Все більше урядів країн, які знаходяться в небезпеці, звертаються до ООН – а конкретно, в підрозділ WFP, WorldFoodProgram, по допомогу – і організація активно залучає 4,9 млрд доларів для фінансування цієї допомоги, що є найбільшою мобілізацією сил людства в цьому напрямку за всю історію.
Може здаватись, що це зовсім не наші проблеми, можна плекати надію, що Україна, навпаки, світова житниця і що ми на цій проблемі лише виграємо. Проте, аномально суха зима і більша частина весни на жаль. Зменшують оптимізм. Адже це цього року така погода є аномальною, але, з огляду на глобальні зміни клімату, вона цілком може стати новою нормою для наших широт. Так, у травні були дощі – але їх було навіть забагато, і це більше нагадує сезон дощів у тропіках, коли за місяць випадає піврічна норма опадів. Для традиційних сільськогосподарських культур України така погода є неприйнятною. Наприклад, зернові культури вже загинули на 386 тис. гектарів. Тож, голод як такий нам звісно не загрожує – а от ціни, навіть на сезонні продукти – вже б’ють рекорди. Враховуючи, що економіка України після 4 років зростання вповільнюється, і що в структурі витрат українців продукти харчування стабільно займають 2/3, це означає, що значній кількості громадян прийдеться урізати і так не дуже різноманітний раціон.
Але що ж робити нам? На жаль, вплив на глобальні процеси у звичайних громадян і справді обмежений і опосередкований (але не відсутній!). Але ми можемо допомогти принаймні собі самим. Адже чи відомо вам, що, якщо спеціально не звертати на це уваги, до чверті всіх продуктів буде просто викинуто у смітник? Тож декілька корисних порад для вас:
1.Опановуйте кулінарне мистецтво, і ваші експерименти стануть вдалими, а їхні результати не опиняться на смітнику.
2.Порції повинні бути меншими – для здоров’я це теж корисно. Варто розрахувати калорійність стандартних порцій основних страв раціону і враховувати цей показник під час приготування.
3.Купуйте менше продуктів з обмеженим терміном придатності.
4.Купуйте місцеві продукти, якщо вони належної якості. Це найкращий спосіб підтримки вітчизняного виробника, а головне – це дешевше.
5.«Некрасиві» овочі і фрукти нічим не гірше за «відбірні», а коштують на 20-50% дешевше.
6.Почитайте про правила зберігання різних продуктів. Наприклад, верхні полиці краще залишити для молочних продуктів, середні для м’ясних, нижні для готових страв, а овочі зберігати у спеціальному відсіку.
7.Регулярно передивляйтесь вміст холодильника і викидайте зіпсоване – такі продукти є поживним джерелом для плісняви. Заведіть поглиначі вологи в холодильнику і регулярно їх міняйте.
8.Майже всі продукти можна зберігати в замороженому вигляді. Вас врятує холодильник з великою морозильною камерою.
9.Компостуйте харчові відходи, якщо дозволяє місце в морозильнику. Це ідеальне добриво для городини або саду.
10.Якщо любите роботу на землі – заведіть власний город, так ви завжди матимете свіжу зелень, редиску, часник – а може й огірки з помідорами.
Розумне споживання дозволить, не втрачаючи якості і кількості, скоротити витрати на десятки відсотків.