Головна  →  Фінансові знання  →  Опори фінансової стабільності  →  Як стати фінансово вільним?

Як стати фінансово вільним?

Як стати фінансово вільним?

Єдиного рецепту, який би підходив геть усім, звісно, немає. Є лише простір рішень і можливостей, з яких кожен мусить обрати свої. Проте, є певні аксіоми і правила, яких варто притримуватись завжди. Коротко сформулюємо їх.

1.Продавай речі, якими не користуєшся. Для цього є багато безкоштовних сервісів. Впевнені, якщо просто виділити пару годин часу і перебрати всі речі, ви не тільки звільните місце, а й заробите декілька тисяч гривень!

2.Не купуй в кредит речі, без яких можна обійтись. Під гаслами «один раз живемо» люди потрапляють у фінансову кабалу і якість їхнього життя якраз-таки падає. Треба великий телевізор? Краще придбати невеликий, але власним коштом.

3.Подушка фінансової безпеки – це важливо. 3-4 місячних доходи в молодому віці і 5-6 – у зрілому повинні бути. Зберігати краще у диверсифікованому вигляді – депозити у різних банках, валюта.

4.Облік також важливий. Облік і контроль видатків дуже добре покажуть, де у вашому фінансовому кораблі діра – а інші способи покажуть, як її закрити. Намагайтесь вводити різні категорії навіть там, де, як вам здається, можна обійтись одним рядком «продукти».

5.Фінансова мета важлива, сформулюйте її максимально точно. Машина? Яка саме, за яку вартість, коли. Навчання дітей? Де саме – в Україні, за кордоном?

6.Відкладайте за можливості 10% доходу, а з усіх непередбачуваних доходів (премія, бонуси) – до 30%. Це, власне, єдиний шлях до створення фінансової подушки.

7.Страхуйся від непрацездатності. Мова, звісно, не про державні страхові фонди – обери надійний недержавний пенсійний фонд, страхову компанію, банк. Держава не буде платити тобі пенсію – чим скоріше ти це зрозумієш, тим в більшій безпеці твої «золоті роки».

8. Інвестуй у власну освіту. Проте дуже ретельно обирай, що саме вивчати. Для цього стеж за трендами на ринку праці і обирай лише тренінги, де вчать реальних речей. Якщо організатори оперують загальними фразами типу «лідерство», «емоційний інтелект» і «компетенції», скоріш за все, ви намарно витратите час та гроші.

9.Придумай декілька джерел додаткового доходу, в тому числі пасивного.

10.Постійно підвищуй рівень фінансової грамотності своєї родини.