Головна  →  Фінансові знання  →  Опори фінансової стабільності  →  Публікуємо корисні, але неочевидні поради для тих, хто дивується двом речам: «куди діваються гроші» і «звідки в квартирі стільки мотлоху?».

Публікуємо корисні, але неочевидні поради для тих, хто дивується двом речам: «куди діваються гроші» і «звідки в квартирі стільки мотлоху?».

Публікуємо корисні, але неочевидні поради для тих, хто дивується двом речам: «куди діваються гроші» і «звідки в квартирі стільки мотлоху?».

Перше. Пам’ятайте, що економія в грошах не дорівнює економії у відсотках, а простіше – 5% від трьох тисяч і від ста гривень – це трошки різні 5%. Приділяйте найбільшу увагу дорогим покупкам – таким, як квартира, автівка тощо. Якщо вам вдасться зекономити без втрати якості 5% на покупці, яка коштує 150 тисяч гривень, абсолютна сума складе 7,5 тисяч. Це, скоріш за все, більше, ніж ви зекономите на рік на продуктових знижках. Тож приділяйте час справді важливим речам, яких ви можете не помічати у гонитві за дисконтом в найближчому супермаркеті.

Друге. Робіть щось власноруч. Не кажучи про те, що це просто може бути частиною хобі, такі навички дуже допомагають зекономити. В інтернеті є безліч сайтів, які допомагають опанувати сантехнічні і малярні роботи, ремонт одягу і велосипеда, кулінарні навички тощо. Звичайно, на все це потрібно мати час, тож якщо ви вважаєте, що основна робота принесе вам більше грошей, ніж ви зможете зекономити – воно того не вартує. Але якщо ви ще й отримаєте задоволення від освоєння нових видів діяльності – можливо, зекономите на психотерапевтові.

Третє. Практикуйте відкладене задоволення. Не варто купувати річ, що впала до душі, одразу – а саме на це й розраховують інтернет-магазини, розміщуючи кнопку «купити в один клік», на спонтанне споживання. Закрийте вікно браузера, подумайте ще раз. Не звертайте уваги на годинник, що відраховує час до закінчення терміну знижки – у 90% випадків він починає новий відлік, дійшовши до нуля, і це теж прийом онлайн-маркетингу. Але ж ви купуєте не на день-два, тож запитайте себе – чи буде вам ця річ корисна за місяць? За рік або роки?

Четверте. Математика складних відсотків важлива, займайтесь нею, поки ходите по магазину. Наприклад, ви можете вираховувати, наскільки виросте сума коштів, яку ви плануєте витратити на чергову пару взуття або на смартфон, за декілька років за умов, якщо ви покладете її на депозит. Сума може бути настільки привабливою, що вам не захочеться витрачати гроші. А тепер порахуйте, в яку суму перетвориться ця покупка, якщо ви замість неї покладете гроші на власний пенсійний рахунок – а це вже десятки років!

П'яте. Не витрачайте на статус, витрачайте на враження. Якщо ви полюбляєте гірські лижі, але не можете дозволити собі поїхати в Куршевель з друзями без того, щоб взяти в борг – не їдьте, краще проміняйте Куршевель на Буковель – але на свої. Те ж саме стосується і вина – практично, вино може бути дуже різним, але в ціновій категорії до 10 доларів за пляшку можна відкрити абсолютно всі його смаки.