Чи зникнуть гроші

Чи зникнуть гроші

Деякі романтики від анархізму і комунізму продовжують мріяти про те, що колись можна буде побудувати справедливе суспільство без грошей, а відповідно, без супутніх проблем: бідності, злочинності, несправедливості. Мрія, можливо, і достойна, але подібні експерименти в історії не призводили ні до чого хорошого.

Адже адекватно підмінити одну з основних функцій грошей – засіб обміну – практично неможливо. Багато хто пам’ятає відрізні купони 1990-91 років, які використовувались як міра проти спекуляції в умовах дефіциту – і все одно разом з ними використовувались радянські карбованці. В зовсім скрутних умовах держава вдається до карткового розподілу – але все одно, навіть картка є певною мірою (праці) і засобом обміну, просто з украй обмеженою сферою використання.

У відкритих економічних системах з конкурентним або хоча б умовно-конкурентним ринком гроші також є мірою вартості. Вони дозволяють порівняти між собою два предмети, або навіть послугу і предмет, які дуже важко порівнювати безпосередньо. Хоча бартер теж є певним виходом у часи великих потрясінь, все ж, за першої можливості люди повертаються до використання універсальних засобів обміну. Сьогодні у якості міри вартості гроші непогано справляються в монетарних системах з невисокою інфляцією. Іноді ж інфляція може показувати настільки високі темпи, що різниця у вартості товарів зранку і ввечері одного й того ж дня вже буде істотною.

Ще одна функція грошей – засіб накопичення, проте саме цієї функції гроші дуже просто позбавити. Наприклад, якщо ставки за депозитами дуже низькі або взагалі від’ємні, накопичувати гроші немає жодного сенсу, в такому разі зберегти їх може лише більш ризикована інвестиційна політика (наприклад, венчурне інвестування) або купівля інших активів. Тож функцію накопичення (збереження і примноження капіталу) у разі, якщо мова йде про дійсно великі суми, відіграють зазвичай не гроші, а акції, банківські метали, нерухомість тощо.

Багато говорять про нові гроші, наприклад, називають в якості таких криптовалюту. Але поки будь-якій криптовалюті притаманна висока волатильність, тобто міра змінності ціни. Це означає, що криптовалюта:

  • не може бути мірою вартості, адже її власна вартість змінюється надто швидко;
  • обмежено може бути засобом обміну – лише в тій мірі, в якій контрагенти, тобто люди, що обмінюються, готові приймати ризики;
  • обмежено може бути засобом накопичення – скоріше криптовалюти відносяться до дуже ризикованих інвестицій.

Так що важно сказати, як будуть виглядати гроші в майбутньому. Можливо, знизиться волатильність криптовалют, можливо люди винайдуть щось іще. Правда, готівкові кошти все ж скоріше за все чекає поступове зникнення.