Головна  →  Фінансові знання  →  Опори фінансової стабільності  →  Бізнес-план: основні стандарти створення

Бізнес-план: основні стандарти створення

Бізнес-план: основні стандарти створення

Ми вже обговорили, що таке бізнес-план і навіщо він потрібен. Тепер поговоримо про те, за якими стандартами прийнято створювати цей документ у світі. Загальний стандарт для бізнес-плану необхідний, щоб забезпечити можливість порівнювати такі документи між собою.

Формат UNIDO

Цей стандарт орієнтований на економіки, що розвиваються, тобто, підходить і для українських реалій. Він передбачає створення бізнес-плану за наступною схемою:

  • резюме проекту;
  • хто його ініціатор;
  • короткий виклад суті;
  • аналіз загальної ситуації в галузі, в якій передбачається реалізація бізнес-плану;
  • аналіз ринків збуту і сировини;
  • організаційний план;
  • фінансовий план;
  • оцінка ризиків для реалізації проекту.

Формат ЄБРР

Європейський банк реконструкції та розвитку створив більш деталізований стандарт. До того ж, його вимоги до бізнес-плану більш жорсткі. Так, передбачається попереднє дослідження ринку, а також опис техніко-економічної інформації та моделювання схем фінансування проекту. Також необхідний опис шляхів оптимізації бізнес-плану. Включений меморандум про конфіденційність, обов’язковою є екологічна оцінка. Багато європейських інвесторів вимагають створення бізнес-плану саме за цим стандартом. Типова структура є такою:

1. титульна сторінка з назвою та іншими реквізитами;
2. меморандум про конфіденційність;
3. резюме плану;
4. опис підприємства:
    4.1. історія розвитку підприємства;
    4.2. власники, менеджмент, працівники;
    4.3. поточна діяльність;
    4.4. фінансовий стан;
    4.5. наявні кредити;
5. опис власне проекту:
    5.1. загальна інформація;
    5.2. інвестиційний план (скільки і коли треба грошей);
    5.3. аналіз ринку та конкурентів;
    5.4. опис виробничого процесу;
    5.5. фінансовий план;
    5.6. екологічна оцінка;
6. фінансування:
    6.1. графік отримання та погашення кредитів;
    6.2. залог і порука;
    6.3. що саме буде профінансовано за рахунок кредитних коштів – устаткування, роботи;
    6.4. SWOT-аналіз;
    6.5. ризики і заходи для управління ризиками.
7. Додаткові матеріали

Зверніть увагу, що велика роль приділяється екологічним питанням, тож до них треба ставитись уважно. Це одне з того, що відрізняє підхід західних стандартів від звичних для нас. В цих розділах повинна міститись інформація щодо стану навколишнього середовища підприємства, опис всіх шкідливих факторів та оцінка їх впливу на довкілля. Не думайте, що це стосується лише, наприклад, хімічного комбінату. Навіть кафе впливає на довкілля, зливаючи, наприклад, миючі засоби в каналізацію після миття посуду та продукуючи сміття. Тож опишіть, як ви плануєте дати разу з усім цим.

Ваш фінансовий план має враховувати всі позиції. Наприклад, для малого бізнесу треба розрахувати видатки на франшизу, податки, комунальні платежі, зарплатню персоналу, оренду. Не менш ніж 10% всього кошторису має бути передбачено на непередбачувані витрати. Виробничий план, наприклад, для кафе в буквальному сенсі має містити калькуляцію з виробництва кожної одиниці в меню. Тож у виробничих питаннях бізнесу, який ви започатковуєте, треба буде розібратися ще до подання бізнес-плану потенційному інвестору. «розібратись на ходу» не вийде.

Як бачите, тонкощів досить багато, і наш формат не вмістить їх усі. Тож в наступній публікації ми розповімо про деякі корисні книжки і ресурси, які допоможуть у створенні бізнес-плану.