Фінансові знання

Шлях до багатства

Шлях до багатства

Успіх чи неуспіх починається в голові людини. Там же народжуються їх пояснення і виправдання. Саме про те, що треба зробити людині для досягнення багатства, яку заплатити ціну будемо тут говорити.

Опори фінансової стабільності

Опори фінансової стабільності

Тут про те, що треба покласти у фундамент фінансової стійкості, з чого складаються його стіни і що слугує умовним дахом для нього. Простіше кажучи, необхідні умови для забезпечення фінансової стійкості.

Венчурне та капітальне інвестування

Венчурне та капітальне інвестування

Тут про те, що потрібно знати для інвестування в капітал бізнесу або стартапів.

Інструменти фінансового управління

Інструменти фінансового управління

Тут про те, за допомогою яких інструментів можна збудувати фінансову незалежність, який з інструментів оптимальніше вирішує яке завдання.

Шлях до багатства

Як розпізнати токсичні відносини
Шлях до багатства

Як розпізнати токсичні відносини

Вважаєте, що всі навколо вас люблять та радіють вашим успіхам? Хоча можливо це і приємна омана, але все ж корисно знати реальні наміри і відношення оточуючих. Тож, перерахуємо вісім ознак того, що у вашому оточенні не все гаразд і що в ньому є токсичні особи – тобто такі, які в прямому сенсі отруюють ваше життя

Вважаєте, що всі навколо вас люблять та радіють вашим успіхам? Хоча можливо це і приємна омана, але все ж корисно знати реальні наміри і відношення оточуючих. Тож, перерахуємо вісім ознак того, що у вашому оточенні не все гаразд і що в ньому є токсичні особи – тобто такі, які в прямому сенсі отруюють ваше життя.

1. Нещирі компліменти. Вчіться розпізнавати сказане нещиро – треноване око завжди відокремить лестощі від щирого захвату. Так, можливо це лише питання ввічливості і людина насправді відноситься до вас цілком нейтрально. Але надміру гучні компліменти мають навести на роздуми.

2. Знецінення досягнень. Цей психологічний трюк лежить на поверхні, треба лише вміти зрозуміти, що це не об’єктивна критика, а саме маніпуляція. Якщо вам кажуть, що ваше досягнення не таке вже й цінне, «бо…», можливо той, хто це каже, просто хотів би самоствердитись вашим коштом.

3. Показні успіхи. Людина, яка вам заздрить або потай ненавидить, завжди намагатиметься виставити свої успіхи напоказ. І тут важливим є почуття міри – одна справа розповісти про свої досягнення, а інша – перетягнути на себе всю увагу і роздмухувати найменші життєві ситуації до велетенських масштабів, виставляючи себе у вигідному світлі (а вас, можливо, у невигідному, залежному).

4. Людина, яка копіює вас – зовсім не обов’язково ваш фанат. Є велика ймовірність, що ви маєте справу із особою, яка вам просто заздріть і намагається стати краще за вас, несвідомо копіюючи ваш стиль.

5. Змагання. Це доведений до екстремуму попередній пункт. Людина, що перехоплює ваші ідеї, намагається робити все те ж саме, але краще – скоріш за все, теж просто заздрить.

6. Радість від ваших помилок. Тут, як і в першому пункті, треба навчитись відокремлювати щирі співпереживання від втаємниченої зловтіхи.

7. Плітки. Залишимо це без коментарів – якщо людина поширює про вас плітки, вочевидь, вона не може бути вам другом.

8. Відкрита ненависть. Те ж саме, що і в попередньому пункті.

Висновок простий – ви не можете бути для всіх хорошим, не маєте всім подобатись. Ви ж не долар, кінець-кінцем! Не намагайтесь улестити тих, хто заздрить вам або не сприймає вас. Токсичні відносини з’їдають нерви та безцінний час, вчиться закінчувати їх вчасно.

Як робити гроші
Шлях до багатства

Як робити гроші

Пропонуємо вам низку корисних правил поведінки для інвестицій. Ці правила відомі під назвою «12 правил успіху Кессона» і вони допоможуть вам не втратити капітал. Можливо, деякі з них виглядають самоочевидними, але навіть очевидні речі іноді потрібно повторювати.

Пропонуємо вам низку корисних правил поведінки для інвестицій. Ці правила відомі під назвою «12 правил успіху Кессона» і вони допоможуть вам не втратити капітал. Можливо, деякі з них виглядають самоочевидними, але навіть очевидні речі іноді потрібно повторювати.

1. Ніколи не вкладайте в те, в чому не розбираєтесь і не впадайте в ілюзію того, що будь-яка справа, в яку ви вкладаєте кошти, окупиться.

2. Ніколи не інвестуйте під тиском. Якщо вас вмовляють, обіцяють золоті гори, тиснуть на вас – завжди майте сили для того, щоб щонайменше взяти добу для роздумів. Якщо стверджують. Що вирішувати треба тут і зараз – сміливо відмовляйте, бо жодний поспіх у фінансових справах не буде вам на користь, якщо ви тільки не біржевий брокер (а ми виходимо з того, що ні). Зараз нову активізувались різноманітні ошуканські схеми – чого вартує лише афера з дорогоцінностями від B2BJewelry (тільки не плутайте назву з принципом продажів B2B – businesstobusiness). Продавців «золотих гір» тренують витискати підпис і гроші тут і зараз, але це одна з ознак шахрайства.

3. Робіть гроші на власності, а не на планах. Власність має невідчужувану цінність, вона є сьогодні і завтра її можна продати, закласти, здати в оренду. Плани важливі, але без конкретики вони не вартують нічого.

4. Вкладайте в те, що ви зможете потім продати. Чим більш унікальна річ, яку ви купуєте, тим складніше її продати. Навіть вироби мистецтва, які є унікальними, може бути важко продати через малу кількість поціновувачів.

5. Завжди забирайте свій прибуток. Якщо вас турбує, що ви щось не продали, це означає, що ви впустили свою вигоду.

6. Дослухайтесь до порад вашого консультанта. Це професіонал, який присвятив життя роботі в фінансовому секторі – секторі, який для сторонніх виглядає заплутаним клубком.

7. Купуйте, коли ціна знижується, продавайте, коли підвищується. Здається, все зрозуміло – але на практиці треба ще навчитись дуже добре відслідковувати, коли саме це відбувається, щоби бути в змозі отримати зиск і не втратити капітал.

8. Гроші мають рухатися. Це головне правило фінансів. Тільки рух активів народжує прибуток, а відсутність руху в кращому випадку дозволить залишитись на місці, а скоріше за все, навіть приведе до збитків.

9. Позичайте стільки, скільки готові вкласти у справу. Будь-яка позика – це завжди ризик. Тому будь-яка позика має бути розрахована з максимальною точністю.

10. Позичайте задля розвитку, а не задля будь-яких інших цілей. Якщо позика не веде до розвитку, її необхідно уникати, знижуючи видатки.

11. Не позичайте грошей, якщо це не є вашою професійною діяльністю. Це не приносить прибутку або подяки, а вигоду ви упускаєте.

Робіть ставку на конкретну галузь, яка може розквітнути навіть в період жорсткої кризи.

Апологія грошей
Шлях до багатства

Апологія грошей

Шлях до грошей неможливо осягнути ні в університеті, ні в банку, ні тим більше у мінфіні. Усі насправді багаті люди – це особистості. Гроші – це символ і результат дій. Вони самі по собі не є метою людини, але гарантують певний обсяг свободи і самореалізації. Помилка думати, що гроші – це злочин (як думав Прудон), або, що вони випадковість. Випадкові гроші не затримуються. Гроші – це утілення вищої зрілості мудрої людини. У володіння великими грошима є три передумови.

Шлях до грошей неможливо осягнути ні в університеті, ні в банку, ні тим більше у мінфіні. Усі насправді багаті люди – це особистості. Гроші – це символ і результат дій. Вони самі по собі не є метою людини, але гарантують певний обсяг свободи і самореалізації. Помилка думати, що гроші – це злочин (як думав Прудон), або, що вони випадковість. Випадкові гроші не затримуються. Гроші – це утілення вищої зрілості мудрої людини.

У володіння великими грошима є три передумови.

Перша, найскладніша, - особистісна зрілість оператора грошей

Не знання, а саме зрілість. Ви не зустрінете багатого доктора з економіки. Для багатої людини гроші – це не накопичення, вірніше не стільки накопичення, а розвиток справи, заради якої вона живе. Генрі Форд дуже любив робити автомобілі, а Стів Джобс – змінювати світ.

У таких людей на першому місці завжди їх справа. Більшість із них були народжені бідними, але мали абсолютну пристрасть до своєї справи. І як результат, вони осягнули сутність «розуму» грошей. Вони ніколи не зраджували своїй справі заради будь-чого: любові, дружби, сім’ї…

Вони ризикували, щоб випробувати свій розум. Бізнес для них – це практика внутрішнього удосконалення розуму у царині, яка їх захоплювала. Гроші ж були усього лиш наслідком довершеності у справі.

Передумовою такої довершеності є внутрішня зрілість особистості, яка дозволяє вже на початку будь-якої діяльності передбачати результати, мати їх бачення.

Розпоряджатися грошами – це місія розуму. Геній мистецтва творення грошей породжується людською духовною зрілістю.

Помилка з грошима, їх втрата – завжди результат психологічної помилки у самій людині. Помилки не банку, не політики. Це результат порушення здатності до психологічної цілісності особистості. Гроші завжди підтверджують вірність пропорції розкладу пріоритетів людини.

А значить багатство можна здобути вправами, виховуючи цю свою цілісність та зрілість. Слід тільки зосередитись на тому, чого прагнеш, що вважаєш своїм.

Друга передумова – спроможність легалізувати гроші

Отже, якщо людина має цілісність та зрілість, гроші вона заробляти буде.

Але існує проблема збереження і легалізації цих грошей. Без легальності неможливо бути найвищим лідером у грошах. Наприклад, маєте гроші і хочете купити, або збудувати щось величезне. Хоча б хмарочос у один кілометр. Легальність – це загальновизнаність, загальноприйнятність. Тож треба легалізуватись, інакше виглядатимете як якийсь мафіозі, якому ніхто руки не подає.

Легальність – це також і захист власності у цивілізованому світі. Адже як довести, що в тебе щось вкрали, якщо не можеш довести, що в тебе це щось взагалі було.

Третє – вміння здійснювати прогресивне вкладення грошей.

Гроші прагнуть йти вперед. Якщо їх зупинити, вони або зникають, або вбивають свого хазяїна. Вкладення грошей – це не банк, не інше місце, де «вклади сто, заробиш двісті», не нерухомість чи біткоін.

Вкладаючи гроші, велика людина слідує інтуїції свого чину. Така людина купує те, що сприяє розвитку її проекту. Через інвестиції така людина удосконалює всесвіт, розбудовує свою справу, у якій є експертом.

Гроші – це наслідок найвищої здатності розуму, за допомогою якої окрема людина сприяє соціальній еволюції. І це не про милостиню бідному. Подавати милостиню означає сприяти подальшому збіднінню іншого. Йдеться про відповідальність лідера, його здатність через реалізацію власних амбіцій сприяти розвитку суспільного добробуту – розбудовувати виробництво, творити нові послуги і т.ін.

Мистецтво грошей – найцікавіша вправа для мозку, зрівняна з науковим пошуком істини. Але почати треба з елементарних правил. Музикант-початківець вивчає спочатку нотну грамоту. І тільки велетні мистецтва пишуть музику за своїми законами.

Як стимулювати себе вести облік особистих фінансів
Шлях до багатства

Як стимулювати себе вести облік особистих фінансів

З тим, що облік власних фінансів конче необхідний, не сперечається вже, здається, ніхто. Такого нас не вчили в школі (а потрібно було), але навчило саме життя. Або ще навчить. Проте, справа ця може бути не надто цікавою – більшість людей, можливо і ви не виключення, пробували вести облік, але припиняли через тиждень-місяць, бо цей процес навіював на вас смертельну нудьгу. Дамо декілька порад, як зробити облік особистих фінансів не те щоб захопливим, але менш обтяжливим.

З тим, що облік власних фінансів конче необхідний, не сперечається вже, здається, ніхто. Такого нас не вчили в школі (а потрібно було), але навчило саме життя. Або ще навчить. Проте, справа ця може бути не надто цікавою – більшість людей, можливо і ви не виключення, пробували вести облік, але припиняли через тиждень-місяць, бо цей процес навіював на вас смертельну нудьгу. Дамо декілька порад, як зробити облік особистих фінансів не те щоб захопливим, але менш обтяжливим.

1. Перейдіть на облік один раз на день, і встановіть собі нагадування на смартфоні. Наприклад, це може бути час після вечері – а після того, як всі записи внесені, побалуйте себе чимось смачним, щоб сформувати позитивну звичку. Тільки не переїдайте на ніч!

2. Вести облік буде значно простіше, якщо ви будете користуватись карткою для розрахунків. Багато банків пропонують досить інформативні застосунки, в яких відображаються більш-менш деталізовані витрати. Доречи, деякі банки пропонують вигідний кешбек! Це прямий стимул користуватись «пластиком», хіба не приємно отримати 10% повернення, сплативши за пальне та 5% після купівлі піци? Проте, варто купувати лише дійсно необхідні речи, а не ті. За які пропонують великий кешбек.

3. Переглядайте статистику за попередні місяці. Спеціальні програми обліку фінансів дозволяють деталізувати її. Так ви зможете виділяти для себе пункти, на які можна було б і не витрачати гроші. Наприклад, чи сподобається вам сума в 500 гривень, витрачена на цигарки? Хрестоматійний приклад!

4. Зекономити допоможе також скарбничка – більшість банківських застосунків дозволяє відкрити депозит на невелику суму. Поповнюйте скарбничку щоразу, як ви змогли зекономити на чомусь непотрібному і відобразити це у фінансовій історії.

Приділяйте грошам увагу, і вам не доведеться приділяти увагу їх відсутності!

Ефект колії або QWERTY-ефект на прикладі ринку землі
Шлях до багатства

Ефект колії або QWERTY-ефект на прикладі ринку землі

Чи ви замислювались колись, чому на клавіатурі ми маємо саме розкладку QWERTY, як її прийнято називати? Ні, не тому, що вона найбільш ергономічна і зручна для сприйняття. Насправді, ще в 1936 році професор Вашингтонського університету Август Дворак запатентував більш зручну клавіатуру, яку так і назвали його ім’ям. Ви побачите її на фото в цьому дописі. В ній найбільш уживані символи зосереджені в середині зі спадом частоти використання до країв. Навіщо ж була розкладка QWERTY, якщо вона не ергономічна? І чому домінує настільки, що навіть за запитом «клавіатура Дворака» ви спочатку отримаєте десятки пропозицій придбати саме QWERTY?

Чи ви замислювались колись, чому на клавіатурі ми маємо саме розкладку QWERTY, як її прийнято називати? Ні, не тому, що вона найбільш ергономічна і зручна для сприйняття. Насправді, ще в 1936 році професор Вашингтонського університету Август Дворак запатентував більш зручну клавіатуру, яку так і назвали його ім’ям. Ви побачите її на фото в цьому дописі. В ній найбільш уживані символи зосереджені в середині зі спадом частоти використання до країв. Навіщо ж була розкладка QWERTY, якщо вона не ергономічна? І чому домінує настільки, що навіть за запитом «клавіатура Дворака» ви спочатку отримаєте десятки пропозицій придбати саме QWERTY?

Відповідь на перше питання – механічна друкарська машинка, що ними користувались аж до 90-х років ХХ сторіччя. Важелі, на яких розміщувались літери, були розміщені так, що при одночасному натисканні близько розміщених літер могли застрягати, що доводилось виправляти вручну – це робив навіть автор тексту. Тому конструктори розмістили найбільш уживані літери якнайдалі одна від одної, щоб між натисканнями проходив певний час, потрібний для повернення важеля з попереднім символом на місце.

А домінує вона через те, що до винайдення Двораком своєї версії вже існував велетенський штат машиністок, навчених працювати саме з QWERTY. Це була свого роду «колія», в яку потрапив технологічний розвиток – і покотився по ній. Тому і проектна документація для перших комп’ютерів створювалась саме на друкарських машинкахQWERTY, і сьогодні вона є домінуючою. Не через те, що найкраща – а через те, що надто багато треба залучити сил і часу, щоб з цієї колії звернути.

Ефект колії навіть має альтернативну назву – власне, QWERTY-ефект. І впливає він не тільки на технології – а й на життя суспільства в цілому. Зокрема, на формування соціальних інститутів, тобто, усталених і легітимізованих в суспільстві практик, підтримуваних соціальними нормами. Соціальні інститути виникають (складаються) для забезпечення певних потреб суспільства. Так інститут шлюбу дозволяє спільно вирощувати дітей, вести господарство та передавати спадщину, інститут політичних партій та парламентаризму забезпечує політичне представництво в органах влади, а інститут ринку – виробництво та перерозподіл товарів і послуг на конкурентній основі.

Проте з плином часу суспільні відносини змінюються, і окремі інститути можуть ставати непотрібними, а то й шкідливими для суспільства – виникає дисфункція інституту. Але ж він вже укорінений в суспільстві, всі до нього звикли, а деяких людей він просто годує – навряд чи вони прагнуть його демонтувати! Тобто, суспільство потрапляє до «колії», яку проточив цей інститут за час існування. І ця колія заважає суспільству розвиватись гармонійно, формувати нові, більш відповідні сучасним потребам, інститути.

Ба більше – старі інститути навіть часто заважають людям усвідомити власну невідповідність реаліям! Так, в Україні й досі не дає людям спокою інститут державної власності. Хоча від абсолютно неефективний і невідповідний реаліям, багатьом здається, що він краще за приватну. Це можна спостерігати навколо баталій щодо земельної реформи – 2/3 українців вважають, що земля не повинна бути в приватній власності. А витоки цього – в нав’язаній більшовиками колгоспній системі, яка вже укорінилась на рівні суспільної свідомості.

Та не все так погано – колію, яка заважає розвитку, можна подолати. Але про це ми поговоримо наступного разу. А які ви знаєте приклади неефективних інститутів та QWERTY-ефекти?