Фінансові знання

Шлях до багатства

Шлях до багатства

Успіх чи неуспіх починається в голові людини. Там же народжуються їх пояснення і виправдання. Саме про те, що треба зробити людині для досягнення багатства, яку заплатити ціну будемо тут говорити.

Опори фінансової стабільності

Опори фінансової стабільності

Тут про те, що треба покласти у фундамент фінансової стійкості, з чого складаються його стіни і що слугує умовним дахом для нього. Простіше кажучи, необхідні умови для забезпечення фінансової стійкості.

Венчурне та капітальне інвестування

Венчурне та капітальне інвестування

Тут про те, що потрібно знати для інвестування в капітал бізнесу або стартапів.

Інструменти фінансового управління

Інструменти фінансового управління

Тут про те, за допомогою яких інструментів можна збудувати фінансову незалежність, який з інструментів оптимальніше вирішує яке завдання.

Корона-криза: чи запасатись золотими гирями?
Опори фінансової стабільності

Корона-криза: чи запасатись золотими гирями?

Золото знову б’є рекорди популярності у якості інструменту довгострокових інвестицій. Ну й що, що в нього невисока ліквідність – зате інші інструменти взагалі часто-густо стають збитковими в умовах нечуваної рецесії світової економіки. Світові котирування оновлюють рекорд за рекордом – аналітики GoldmanSachs вважають, що ще до кінця року вартість золота сягне 2 тисяч доларів за тройську унцію.

Золото знову б’є рекорди популярності у якості інструменту довгострокових інвестицій. Ну й що, що в нього невисока ліквідність – зате інші інструменти взагалі часто-густо стають збитковими в умовах нечуваної рецесії світової економіки. Світові котирування оновлюють рекорд за рекордом – аналітики GoldmanSachs вважають, що ще до кінця року вартість золота сягне 2 тисяч доларів за тройську унцію (31.1034768 г .). Це цілком закономірно: золото дорожчає саме під час криз, а ось у «ситому» 2012-2013 рр, коли в світі активно розвивались і зростали фондові ринки, воно втратило третину вартості. Золото називають традиційним «захисним» активом, який убезпечує капітал від інфляції чи зменшує її наслідки. Крім золота, до захисних відносять і інші дорогоцінні метали, а також суверенні, тобто забезпечені державами з надійним кредитним рейтингом.

Стратеги BankofAmerica дійшли висновку, що основні причини зростання – практично нульові, а почасти й від’ємні відсоткові ставки, невизначеність у зв’язку з пандемією, ситуацією навколо торговельних воєн США і Китаю, майбутніми виборами президента в США та іншими факторами. Побоювання другої хвилі пандемії, яка, схоже, вже видніється на горизонті, а також нерівномірність процесів економічного відновлення в найближчі роки буде підтримувати високу ціну золота. Очікувані втрати світового ВВП від корона-кризи у 5 трильйонів доларів говорять самі за себе. Крім того, монетарна політика багатьох центробанків, яка орієнтована на емісію для підтримки вітчизняних економік, не дозволяє капіталам «перетікати» у традиційні резервні валюти – долар і євро. Адже саме вони підлягають інфляційним ризикам в першу чергу.

Що цікаво, класичних економічних причин зростання вартості золота немає – адже дефіциту цього металу не спостерігається, навпаки, попит на дорогоцінності впав у світі на 39%, а у Китаї навіть на 65%. (Так, золото як банківський метал і золото у предметах розкоші – це «дві великі різниці»). Тож йдеться саме про зливки, які активно накопичують не лише приватні інвестори, а й деякі центробанки, збільшивши лише за перший квартал запаси на 145 тонн. Видобуток же і виробництво зменшилися через карантинні обмеження лише на 4%.

В Україні зростання попиту оцінюють у 10%. Звичайні інвестори можуть придбати банківські зливки для подальшого зберігання, а також оформлювати так звані «золоті депозити». В другому випадку фізичної купівлі золота не відбувається, але депозит прив’язується до вартості дорогоцінного металу. Щоправда, мінусом таких депозитів є великий спред (різниця між ціною покупки і продажу), який досягає 20% і може нівелювати всі вигоди. Тому, як і раніше, купівля золота – справа цілковито особистого вибору, і найкраще вкладатися в нього надовго. При цьому треба враховувати неминуче відкочування цін в середньостроковій перспективі, але коли він розпочнеться і наскільки масштабним буде, ніхто не береться прогнозувати – бо коронавірус непередбачуваний.

Антикрихкість, або як загартувати себе
Опори фінансової стабільності

Антикрихкість, або як загартувати себе

Чи помічали ви, що варто лише захотіти змін – і всесвіт буквально повстає проти вас? Звичайно, це лише когнітивне викривлення, але воно має реальні наслідки: ми втрачаємо бойовий настрій, складаємо руки. Це, якщо послуговуватись термінологією Нассіма Талеба з його книги «Антикрихкість», «крихкий» підхід.

Чи помічали ви, що варто лише захотіти змін – і всесвіт буквально повстає проти вас? Звичайно, це лише когнітивне викривлення, але воно має реальні наслідки: ми втрачаємо бойовий настрій, складаємо руки. Це, якщо послуговуватись термінологією Нассіма Талеба з його книги «Антикрихкість», «крихкий» підхід. Основна думка автора полягає в тому, що більшість створених людиною систем – крихкі, тобто схильні до зламу при збільшенні навантаження. на відміну від антикрихких систем, ідеальним прикладом яких можуть слугувати наші м’язи: при збільшенні навантаження вони пошкоджуються, але мають здатність до відновлення, після чого стають ще більш міцними. Спробуємо перенести ідею антикрихкості на повсякденне життя.

Ключові ідеї і тези антикрихкості:

  • очікуйте тиску і провалів;
  • розробляйте систему так, щоб вона ставала сильніше через тиск або провали (як клинове з’єднання або арка, які лише збільшують міцність при збільшенні тиску);
  • позбавтесь від крихкості, тобто точок потенційного ризику – до таких можна віднести борги, погані звички, надмірні переживання;
  • ризик має бути не надмірним, але частим – невеликі експерименти, проби і помилки – так ож, як і м’язи не можна тренувати надмірно, бо це не принесе користі, а може призвести до травмування;
  • приймайте непевність, дискомфорт, ризик – це те, що допоможе вам вирости, а не те, чого треба уникати за будь-яку ціну;
  • налаштуйтесь вчитись і завжди ставати краще після невдач;
  • додавайте напругу в життя спеціально;
  • не будьте надмірно жорстокими до себе, але навчіться долати свої нахили;
  • в усьому помічайте можливості – це основна ідея антикрихкості.

Важливо ставити собі правильні запитання, щоб досягти успіху. Так, перш за все, розберіться, що робить вас крихкими. Це може бути що завгодно, від паління до негативних думок, тож чому саме ви крихкі? По-друге, що є критично важливим і може привести до провалу? Як цього уникнути і чи є у вас план А, В, С? Як врахувати можливість найгіршого сценарію? Як вийти із зони комфорту, щоб почати бачити можливості у проблемах? Всі ці поради потребують постійних тренувань і певного часу – точно так же, як і тренування м’язів. Неможливо стати сильним і антикрихким, якщо просто захотіти цього – вам потрібна регулярна практика, проте результати вас точно здивують.

Як розпізнати токсичні відносини
Шлях до багатства

Як розпізнати токсичні відносини

Вважаєте, що всі навколо вас люблять та радіють вашим успіхам? Хоча можливо це і приємна омана, але все ж корисно знати реальні наміри і відношення оточуючих. Тож, перерахуємо вісім ознак того, що у вашому оточенні не все гаразд і що в ньому є токсичні особи – тобто такі, які в прямому сенсі отруюють ваше життя

Вважаєте, що всі навколо вас люблять та радіють вашим успіхам? Хоча можливо це і приємна омана, але все ж корисно знати реальні наміри і відношення оточуючих. Тож, перерахуємо вісім ознак того, що у вашому оточенні не все гаразд і що в ньому є токсичні особи – тобто такі, які в прямому сенсі отруюють ваше життя.

1. Нещирі компліменти. Вчіться розпізнавати сказане нещиро – треноване око завжди відокремить лестощі від щирого захвату. Так, можливо це лише питання ввічливості і людина насправді відноситься до вас цілком нейтрально. Але надміру гучні компліменти мають навести на роздуми.

2. Знецінення досягнень. Цей психологічний трюк лежить на поверхні, треба лише вміти зрозуміти, що це не об’єктивна критика, а саме маніпуляція. Якщо вам кажуть, що ваше досягнення не таке вже й цінне, «бо…», можливо той, хто це каже, просто хотів би самоствердитись вашим коштом.

3. Показні успіхи. Людина, яка вам заздрить або потай ненавидить, завжди намагатиметься виставити свої успіхи напоказ. І тут важливим є почуття міри – одна справа розповісти про свої досягнення, а інша – перетягнути на себе всю увагу і роздмухувати найменші життєві ситуації до велетенських масштабів, виставляючи себе у вигідному світлі (а вас, можливо, у невигідному, залежному).

4. Людина, яка копіює вас – зовсім не обов’язково ваш фанат. Є велика ймовірність, що ви маєте справу із особою, яка вам просто заздріть і намагається стати краще за вас, несвідомо копіюючи ваш стиль.

5. Змагання. Це доведений до екстремуму попередній пункт. Людина, що перехоплює ваші ідеї, намагається робити все те ж саме, але краще – скоріш за все, теж просто заздрить.

6. Радість від ваших помилок. Тут, як і в першому пункті, треба навчитись відокремлювати щирі співпереживання від втаємниченої зловтіхи.

7. Плітки. Залишимо це без коментарів – якщо людина поширює про вас плітки, вочевидь, вона не може бути вам другом.

8. Відкрита ненависть. Те ж саме, що і в попередньому пункті.

Висновок простий – ви не можете бути для всіх хорошим, не маєте всім подобатись. Ви ж не долар, кінець-кінцем! Не намагайтесь улестити тих, хто заздрить вам або не сприймає вас. Токсичні відносини з’їдають нерви та безцінний час, вчиться закінчувати їх вчасно.

Публікуємо корисні, але неочевидні поради для тих, хто дивується двом речам: «куди діваються гроші» і «звідки в квартирі стільки мотлоху?».
Опори фінансової стабільності

Публікуємо корисні, але неочевидні поради для тих, хто дивується двом речам: «куди діваються гроші» і «звідки в квартирі стільки мотлоху?».

Перше. Пам’ятайте, що економія в грошах не дорівнює економії у відсотках, а простіше – 5% від трьох тисяч і від ста гривень – це трошки різні 5%. Приділяйте найбільшу увагу дорогим покупкам – таким, як квартира, автівка тощо. Якщо вам вдасться зекономити без втрати якості 5% на покупці, яка коштує 150 тисяч гривень, абсолютна сума складе 7,5 тисяч. Це, скоріш за все, більше, ніж ви зекономите на рік на продуктових знижках.

Перше. Пам’ятайте, що економія в грошах не дорівнює економії у відсотках, а простіше – 5% від трьох тисяч і від ста гривень – це трошки різні 5%. Приділяйте найбільшу увагу дорогим покупкам – таким, як квартира, автівка тощо. Якщо вам вдасться зекономити без втрати якості 5% на покупці, яка коштує 150 тисяч гривень, абсолютна сума складе 7,5 тисяч. Це, скоріш за все, більше, ніж ви зекономите на рік на продуктових знижках. Тож приділяйте час справді важливим речам, яких ви можете не помічати у гонитві за дисконтом в найближчому супермаркеті.

Друге. Робіть щось власноруч. Не кажучи про те, що це просто може бути частиною хобі, такі навички дуже допомагають зекономити. В інтернеті є безліч сайтів, які допомагають опанувати сантехнічні і малярні роботи, ремонт одягу і велосипеда, кулінарні навички тощо. Звичайно, на все це потрібно мати час, тож якщо ви вважаєте, що основна робота принесе вам більше грошей, ніж ви зможете зекономити – воно того не вартує. Але якщо ви ще й отримаєте задоволення від освоєння нових видів діяльності – можливо, зекономите на психотерапевтові.

Третє. Практикуйте відкладене задоволення. Не варто купувати річ, що впала до душі, одразу – а саме на це й розраховують інтернет-магазини, розміщуючи кнопку «купити в один клік», на спонтанне споживання. Закрийте вікно браузера, подумайте ще раз. Не звертайте уваги на годинник, що відраховує час до закінчення терміну знижки – у 90% випадків він починає новий відлік, дійшовши до нуля, і це теж прийом онлайн-маркетингу. Але ж ви купуєте не на день-два, тож запитайте себе – чи буде вам ця річ корисна за місяць? За рік або роки?

Четверте. Математика складних відсотків важлива, займайтесь нею, поки ходите по магазину. Наприклад, ви можете вираховувати, наскільки виросте сума коштів, яку ви плануєте витратити на чергову пару взуття або на смартфон, за декілька років за умов, якщо ви покладете її на депозит. Сума може бути настільки привабливою, що вам не захочеться витрачати гроші. А тепер порахуйте, в яку суму перетвориться ця покупка, якщо ви замість неї покладете гроші на власний пенсійний рахунок – а це вже десятки років!

П'яте. Не витрачайте на статус, витрачайте на враження. Якщо ви полюбляєте гірські лижі, але не можете дозволити собі поїхати в Куршевель з друзями без того, щоб взяти в борг – не їдьте, краще проміняйте Куршевель на Буковель – але на свої. Те ж саме стосується і вина – практично, вино може бути дуже різним, але в ціновій категорії до 10 доларів за пляшку можна відкрити абсолютно всі його смаки.